Nad 1.000 Kč DOPRAVA ZDARMA | Až 9 DÁRKŮ k nákupu

Jaké jsou rozdíly

v druzích kratomu?

 

Kratom se dělí do třech hlavních skupin – bílý kratom, zelený kratom a červený kratom. V poslední době se na trhu objevují také velmi oblíbené žluté či zlaté kratomy, nicméně jedná se jen o rozdíly ve zpracování, ne o původní druh. 

Obecně lze říci, že rozdíl v barvě a vlastnostech kratomu souvisí se stářím rostliny. Bílý kratom je mladá rostlina, zelený kratom je rostlina dozrávající a červený kratom je již plně vyzrálá dospělá rostlina. Jak rostlina zraje, v listech se vytvářejí různé úrovně alkaloidů, které ovlivňují vlastnosti kratomu.

Různé druhy kratomu se lehce liší v intenzitě svých účinků, nicméně základní kmeny kratomu lze charakterizovat těmito souhrnnými vlastnostmi.

Bílý kratom

Energizující

Stimulační

Povzbuzující

Zelený kratom

Snižující stres

Euforický

Zvyšující koncentraci

Červený kratom

Relaxační

Uklidňující

Co je kratom?

Kratom (Mitragyna Speciosa) je rostlina, o které většina lidí až donedávna neslyšela. Jedná se o tropický listnatý strom, který může dorůstat do výšky až 30 metrů a patří do čeledi Mořenovitých, stejně jako například káva. Jeho listy jsou tmavě zelené až žluté s charakteristickými žilkami na spodní straně listů, které určují druh kratomu (červený, zelený nebo bílý). Nejčastěji se vyskytuje v jihovýchodní Asii (Vietnamu, Thajsku, Indonésii, Malajsii,…), ale je možné jej nalézt i ve vzdálené Africe.

Ze sušených listů se v Indočíně a jihovýchodní Asii získává tradiční povzbuzující prostředek, známý nejčastěji pod thajským názvem kratom. Hlavními účinnými látkami jsou indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin. V závislosti na použitém množství a druhu je účinek kratomu buď stimulační a euforický, nebo relaxační a tlumící.

Původ a historie kratomu

Přestože přesný původ kratomu nedokážeme určit, z mnoha pramenů dokážeme odvodit, že je využíván obyvateli jihovýchodní Asie už po staletí.

Lidé na Kalimantanu, v Thajsku a Malajsii používají kratom k relaxaci, zvýšení energie, jako stimulant, ale i ke zlepšení sexuality. Kratom je často používán pracovníky náročných a monotónních profesí k odvrácení vyčerpání, zmírnění stresu a také ke zlepšení nálady.

V Thajsku byl kratom součástí přijímání hostů a také rituálního uctívání předků a bohů.

První známou zmínku o kratomu v západní literatuře bychom ovšem našli až v 19. století u holandského botanika Pietera Willema Korthalse. Pracoval pro společnost East India Company a „pozoroval jednotlivce, kteří žvýkají jakousi bylinu.“ Později v tomtéž století byl kratom zmíněn v literatuře jako levnější alternativa pro opium. V Malajsii a Thajsku v 19. století byl kratom dokonce zdaněný, aby vydělal více peněz pro stát.

Kratom v moderním světě

V roce 1907 se britský botanik Leonard Wray rozhodl prozkoumat kratom podrobněji a zjistit, zda by mohl být využit jako bylinná alternativa ve Velké Británii a západním světě. Poslal vzorky svému kolegovi na univerzitě v Edinburghu, který byl schopen z kratomu izolovat složky použitelné k lékařským účelům.

Do roku 1921 byly konečně identifikovány některé psychoaktivní složky rostliny.

V roce 1943 thajská vláda kratom zakázala. S největší pravděpodobností proto, že vláda profitovala z prodeje opia a kratom s ním konkuroval.

Politický a lobbistický boj o kratom se ostatně vede až dodnes v mnoha zemích, kde jeho ilegalita nemusí nutně znamenat nebezpečí z jeho užívání, ale konkurenci k prodeji jiných látek, které je možné legálně zdanit a mít z nich zisk.

Je kratom legální?

 

Kratom je ve většině zemí světa legální, včetně České republiky, velké části Evropy i USA. Odhady vědců dokonce hovoří o tom, že jen v USA je kolem 15 milionů uživatelů kratomu, tedy zhruba 5 % celé americké populace. V Dánsku, Finsku a Norsku je kratom regulován jako farmaceutický přípravek a může být lékařsky předepisován pro svoje příznivé zdravotní účinky. Nicméně je nutné zmínit, že přestože je kratom v České republice legální, není schválen jako potravina či výživový doplněk a je tedy možné si jej koupit pouze pro sběratelské účely a jako takový je prodávaný i na našem e-shopu.